Jdi na obsah Jdi na menu
 


Projekt  labradoodle  ELVA HELP

 

 

Preambule: Australian labradoodle je první a jediné plemeno psa na světě, jehož vznik a šlechtění motivovala myšlenka nikoli na úspěšný lov, obranu majetku či stád, sportovní výkon, nebo reprezentativní až exotický desing apod., ale pomoc pro postižené a potřebné osoby v podobě vitálního, učenlivého, senzitivního plemene s typem srsti, která se vlastnostmi blíží ovčí vlně a tím je přijatelnější i pro postižené osoby vnímavé na psí alergen v srsti.

 

Labradoodle klub je dobrovolným sdružením občanů, kteří mají zájem podporovat cílený rozvoj plemene australského labradoodle v ČR a jeho šlechtění. Chovatelská činnost klubu se vztahuje na území České republiky se spolupráci i se zahraničím. Klub usiluje o etický chov vznikajícího plemene Australian labradoodle (labradoodle) zejména v duchu původní myšlenky o šlechtění plemene vhodného k pomoci postiženým lidem mimo jiné i členstvím v FCI a členstvím ve mezinárodní organizaci pro chov labradoodle /Australian labradoodle.

 

 

Plemeno je stále ve vývoji a není dosud uznané FCI.

V zemi domoviny = Austrálii je nyní tisíce jedinců a ti i již v pokolení multigenerace.

 

V ČR je projekt zahájen pod vedením Andrey Tvrdé v ELVA HELP od roku 2004, projekt labradoodle ve kterém se plemeno šlechtí pod vedením Australanů „od začátku“.  

Zaměřujeme se POUZE na velikostní ráz STANDARD (to znamená "velký").

Protože právě ve velikosti 52-60cm, v srsti bez línání a povahou labradora, senzitivitou a vlohou k práci pro člověka nebylo v letech 1996-2017 v dosahu žádné plemeno v celé ČR.

 

(Jiné velikostní rázy považujeme za počin dyzajnerského chovatelství, neboť plemena s obdobnou vlastností srsti a povahy již existují a mnohdy jsou paradoxně málopočetné a hrozí jejich zánik.)

 

Vzhledem k tomu že PROJEKT LABRADOODLE, je interním projektem organizace pro trénink psů v sociálních a humanitárních službách -

ELVA HELP z.s. - je tu omezení v podobě max. 1 vrhu ročně (průměrně), neboť není prioritou projektu množit psy.

Přesto u každého vrhu postupujeme plánovitě v souladu s šlechtitelským programem a cílem projektu (zdraví a povaha).

 

Do projektu labradoodle jsou zatím zapojeni chovatelé plemen pudl velký a labrador retriever, identita chovu je založena na průkazu paternity. Jedinci zapojení do chovu musí prokázat zdravotní stav a povahové vlastnosti v souladu s možným zaměřením na práci ve zdravotně – sociálním oboru (psa asistenčního pro postižené či potřebné osoby).

Postup ve šlechtění se řídí pokyny organizace ze země domoviny labradoodla – zkušených chovatelů plemene.

Projekt si klade za cíl v mezích etiky rozvíjet kvalitu chovu a šlechtění zejména pro možnosti širšího výběru psů – jedinců vhodných k tréninku pro pomoc potřebným osobám. Škála je tím rozšířena o plemeno se srstí která klasickým způsobem nelíná a je ovčí struktury. Vzhledem k požadavkům na psy vodící nevidomé, kteří musí splnit určitý limit výšky v kohoutku, je labradoodle standard, vedle velkého pudla, jediným plemenem co do tělesného rámce a vloh vhodným pro tento typ služby. První generace však srst o těchto vlastnostech nemá, taktéž ještě někteří jedinci F1B i F2.

Projekt je otevřen na dobu neomezenou a limitován je kvalitou nikoli kvantitou.

Součástí projektu je i spolupráce se subjekty které připravují a poskytují psy pro sociální a zdravotní pomoc. Nebráníme se podporovat sportovní užití labradoodla (agility apod.) ale směr zahrnující kromě terapeutické a asistenční služby i pachové práce tak i záchranářskou činnost, je pro nás prioritou - neboť labradoodle prokazuje vlohy pro výše uvedené aktivity a i v zemi původu byl k jeho šlechtění impulsem právě tento směr.

 

Šlechtění plemene je činnost pro generace nadšených a zodpovědných lidí, rozhodně není v silách ani ambicích tohoto klubu šlechtění plemene dovést k uznání plemene, pouze se chceme procesu zúčastnit a pokud možno tak i zároveň podpořit pomoc potřebným osobám prostřednictvím psů. Vždyť právě pro tuto pomoc plemeno v Austrálii vzniklo…

 

.........................................................

 

LABRADOODLE VÁS ZAUJAL ?  PAK ČTĚTE DÁLE!

 

Zájem o jedince je veliký.
Často se ptáte i na jiné velikostní rázy - střední a malý labradudl.
ELVA HELP má projekt pouze na ráz velký, ten jediný je tu za účelem sociální práce pro osoby s postižením. Jiné rázy jsou již "dyzajnovými" psy, a tyto nešlechtíme a tedy ani nemnožíme.

POZOR ! Od roku 2018 se do na ČR dostává chovatelská základna pro nádherné, starobylé a úžasné plemeno, které má silnou historii, standard, úplný průkaz původu - jde o plemeno UZNANÉ !
A které je exteriérem, ale i povahou přesně tím, o co my se v podstatě snažíme v projektu LABRADOODLE ČR.

JE TO: BARBET ! (Výška je 52 - 62 cm, povaha je "laicky řečeno" labradorská, srst nelíná, nevyžaduje komplikovanou údržbu - pes se 3-4x do roka ostříhá na 1-3 cm, a stále máte "medvídka"). Barbetů je celkem málo, jejich chovem přispějete k záchraně STAROBYLÉHO plemene "velkých, chlupatých, povahou labradorovitých psů"

STŘEDNÍ VELIKOST: 
Zde plně doporučujeme další starobylé plemeno: LAGOTTO ROMAGNOLO (výška 41-48 cm) na pohled opět důdlovité plemeno, srst stejných vlastností jako BARBET. Opět jde o plně uznané plemeno s platným PP. Opět jich není nijak mnoho. Povahou jsou perfektní - kupujte je pouze tam kde nejde o chov v kotcích či psincích ! Štěndo musí vyrůstat v obyváku s lidmi !!!
Ale to platí pro všechna uvedená plemena  .

MALÁ VELIKOST:
Zde máme osobní zkušenost se superplemenem: BAREVNÁ BOLONKA (výška 24-26 cm) - srst vlnitá či kudrnatá - střihem na 3-4 cm udržíte vzhled medvídka (3-4x ročně stříhat), na fotkách na googlu uvidíte pejsky s dlouhou srstí - to je ale jen na výstavu, jinak se stříhají se stejným výzorem jako je LAGOTTO, nebo BARBET, a nakonec jako je LABRADOODLE...

 

PRIMÁRNĚ:

NEPODPORUJTE CHOV KŘÍŽENCŮ PRO ROZTOMILOST !
KUPUJTE PSY S PRŮKAZEM PŮVODU z chovů v bytě, nebo 
ADOPTUJTE OPUŠTĚNÉHO PSÍKA Z ÚTULKU !!!

 

CHOV LABRADOODLE JE OPRAVDU JEN INTERNÍ VĚCÍ, PRIMÁRNĚ PRO OSOBY PEČUJÍCÍ O NEMOCNÉ A NEBO HANDICAPOVANÉ OSOBY A NEBO CANISTERAPEUTY či ZÁCHRANÁŘE. 
Některá štěňátka můžeme prodávat do rodin "jen tak", ale není to naším základním cílem, proč labradoodle standard v projektu chováme.

Děkujeme za pochopení, že Vás chceme plně informovat o Vašich možnostech - může Vám připadat, že si tím sami "kazíme" reklamu na labradoodly - ne nekazíme ... jen sdělujeme PRAVDU, okolo této problematiky.

Labradoodle v jakémkoli velikostním rázu je NEUZNANÉ, VZNIKAJÍCÍ PLEMENO - BEZ platného PP. Tečka. Máte prostě i jiné možnosti a ještě tím podpoříte chov spadající do klenotů světové kynologie, jako je například - BARBET - 

Přejeme šťastný výběr budoucího parťáka pro Váš život !

J

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář